Svátek má: Emil

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Motto „Brannou výchovou ke svobodě“ stále platí

Historie se často opakuje. Pravidelně se také znovu stávají více, či méně aktuální pojmy bezpečnost státu, národa, obyvatel, bezpečnost nás všech a s tím i spojená brannost.

V posledních dnech mě zaujala debata o nově připravované směrnici EU o střelných zbraních. Odborníci na bezpečnost nad tímto návrhem EU kroutí hlavou. Proti evropským návrhům zpřísňujícím legální držení zbraní se u nás minulý měsíc postavil jak Senát, tak Sněmovna, jejichž usnesení jsou ale jen symbolickým protestem. V Bruselu se navíc bude rozhodovat většinou a státy, které nesouhlasí, se budou muset podřídit. Zdá se, že se nám z Evropy zase něco proti naší vůli nadiktuje! Nedojde k posílení bezpečnosti, ale k pravému opaku.

K problematice bezpečnosti a brannosti jsem se v poslední době vyjadřoval na více místech, mimo jiné i zde v několika komentářích. V naší historii je možné najít poučení a zajímavé názory, které by neměly být zapomenuty. V Národních listech ze dne 29. 6. 1937 mě například zaujal článek Brannou výchovou k zabezpečení své svobody, ve kterém se Dr. Karel Domin, tehdejší rektor Karlovy university v Praze, vyjadřoval ke stavu branné připravenosti českého národa.  

Uváděl, že po vzniku Československa v roce 1918 bylo jen málo těch, kteří burcovali národ k brannosti, k nejaktivnějším v tomto směru patřil dr. Karel Kramář, ale ve společnosti všeobecně panovala nálada, ve které „ti, kdož viděli v dobré armádě a branném národu jedinou záruku svobody a míru, byli terčem posměchů a nenávistných útoků“.

Autor byl přesvědčený, že český národ je branný od přírody a počátku svých dějin. To však podle něj platilo jen krátce po ukončení 1. světové války. Potom se poměry „pohříchu změnily“.

„V marxisticko-komunistickém prostředí bujel rozkladný pacifismus, armáda se stala terčem útoků, věřilo se v Ženevu, Společnost národů, hlásala se humanita, evropanství a všelidství. Vychovával se národ bez brannosti, ukolébaný ilusí o věčném míru.“

Autor proto vítal návrh zákona o branné výchově, ale kritizoval, že akcentuje pouze průpravu tělesnou (tělesná cvičení hledící k brannosti), ale zanedbává tělocvik a sport, přičemž podle něj jsou právě tělesná výchova a sport nejspolehlivější základnou branné výchovy.  „Třeba pamatovati na to, že tělesná výchova a sport vedou přímo nejen k brannosti tělesné, ale i mravní.“

V závěru svých úvah litoval, že tento zákon nebyl vydán mnohem dříve, nabádal studenty k brannosti jako ctnosti občanské a přál si, aby branný zákon nezůstal jen na papíře, ale přispěl k schopnosti národa se bránit.

V té době nemohl tušit, jak smutnou měl pravdu, že český národ nedostane šanci se otevřeně bránit proti agresorovi a že za necelé dva roky přijede na Pražský hrad Adolf Hitler.   

Dnešní společensko-politická situace je oproti té před osmdesáti lety samozřejmě v mnohém odlišná, ale podle mého názoru také v mnohém podobná. Zda lze či nelze čerpat z názorů významného prvorepublikového akademika poučení a inspiraci pro současnost, nechávám na posouzení každého čtenáře.

Na závěr mé stručné exkurze do nedávné historie už jen zopakuji, že současný zákonný systém legálně držených zbraní podporuje naši bezpečnost. Zodpovědné zacházení se zbraněmi a zásady bezpečné manipulace se zbraněmi by měl zvládat každý. Měli bychom to naučit i naše děti. Dát šanci bránit se i dalším generacím.

Zdeněk Ertl

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Mozek si pamatuje, co jsme jedli

Zdeněk Ertl 

15. dubna 2025
Krátkodobé přejídání sladkým a tučným jídlem mění fungování mozku rychleji, než jsme si mysleli. A návrat k normální stravě nemusí stačit k nápravě.

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Přátelství na celý život začíná v klubu-stát by měl znovuobjevit jejich význam

Zdeněk Ertl 

11. dubna 2025
V dnešní době se často mluví o psychických problémech dětí a dospívajících, o osamělosti seniorů a o tom, jak nás moderní technologie paradoxně od sebe spíše vzdalují, než sbližují.

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Násilí mění lidskou DNA: Trauma se dědí po generace

Zdeněk Ertl 

21. března 2025
Války a násilí nejsou pouze tragédií pro ty, kdo je zažívají na vlastní kůži. Jak ukazuje nejnovější vědecký výzkum, jejich důsledky sahají mnohem dál – až do genů budoucích generací.

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Moderní společnost a zapomenutá úcta k rodičům

Zdeněk Ertl 

18. března 2025
V přírodě existuje mnoho příkladů rodičovské obětavosti, ale jeden z nejpůsobivějších pochází od štírů.

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Máme obavy, ale neumíme se o sebe postarat

Zdeněk Ertl 

7. srpna 2024
V několika minulých týdnech jsem si dovolil vám postupně v devíti komentářích představit výsledky průzkumů, týkajících se názorů občanů České republiky na bezpečnostní situaci, na možnosti řešení potenciálních krizových situací a na úroveň připravenosti na ně.

Trochu o našem vztahu k republice

Trochu o našem vztahu k republice

Zdeněk Ertl 

5. srpna 2024
Už tři roky po sobě se průzkumy agentury Sanep snaží zjistit, jak by se zachovali obyvatelé naší republiky, když by se na území České republiky rozhořel válečný konflikt.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%