Svátek má: Viola

Komentáře

Michal Kraus

ekonom a politik

Můj názor: Investovat, investovat, investovat….

… bylo, zdá se, nejvýraznější poselství prezidenta Miloše Zemana, které ve svém projevu při jednání o vyslovení důvěry Sobotkově vládě přednesl poslancům Poslanecké sněmovny.


Plně souhlasím s tím, že investice prostřednictvím státních dotací jsou nejefektivnějším ekonomickým nástrojem ke snižování nezaměstnanosti a tím současně ke snižování mandatorních výdajů státního rozpočtu na dávky v nezaměstnanosti a také ke zvyšování příjmů do státní kasy plynoucích z multiplikačních nově vznikajících daňových příjmů z postupného ekonomického oživování národního hospodářství.

Jednou z koncepčních vizí ČSSD je už dlouhodobě budování zdravé a aktivní společnosti, které je právě založeno na dlouhodobých investicích do oblasti lidského potenciálu, o kterých Miloš Zeman rovněž hovořil.

A existuje řada studií, analýz, zkušeností i poznatků, které hovoří o tom, že v současnosti jsou nejefektivnější investice všestranně rozvíjející a posilující lidský potenciál investice do sportovní infrastruktury.

Pokud by následující věta byla někomu povědomá, pak vězte, že je ocitována z Národního programu rozvoje sportu pro všechny, který schválila vláda Miloše Zemana v roce v lednu 2000 : „ Pohybová aktivita patří k intervenujícím činitelům zdraví a délky lidského života, kterou není možno jiným způsobem nahradit. Vzhledem ke stálému snižování přirozené fyzické zátěže u všech věkových skupin občanů je funkce tělovýchovy a sportu v jejich životě nezastupitelná.“

Cílem tohoto programu mělo být mimo jiné postupně změnit společenské i materiální podmínky ve prospěch celoživotního aktivního využívání účinných a bezpečných forem sportu nepoškozujících životní prostředí pro co největší počet občanů.

Navzdory schválenému programu však musím, bohužel, po téměř patnácti letech jeho života konstatovat, že neustále a stále dramatičtěji dochází v české populaci k trvalému snižování přirozené fyzické zátěže u všech věkových skupin občanů, což má zřejmou souvislost s růstem civilizačních chorob, počtem občanů pobírajících v důsledku chronického onemocnění invalidní důchod i s rostoucím počtem zdravotně oslabených dětí, takže v dnešní době už téměř polovina dětí a mládeže v důsledku sedavého způsobu života a nedostatečné pohybové aktivity trpí nějakým typem zdravotního oslabení. Ve svých důsledcích to má zvyšující se negativní dopad též na státní rozpočet.

Navzdory schválenému Národnímu programu je podpora zdravého životního stylu, zejména zdravotní, preventivní a socializační funkce sportu pro všechny i dnes zcela nedostačující. Popsaný stav se významně podílí na nízké úrovni zdraví celé populace a následných ekonomických ztrátách z toho plynoucích.

Rovněž tak systém zdravotní péče a zdravotního pojištění se převážně soustřeďuje na léčebné zákroky, zatímco na preventivní péči se dostává omezené množství prostředků. V rozvinutých zemích jsou občané motivováni k udržování zdraví i systémem zdravotního pojištění, zejména prostřednictvím výrazných slev, protože kvalita a délka života, úroveň zdraví, stupeň pracovní výkonnosti i míra osobní spokojenosti každého jednotlivce jsou ve vyspělých ekonomikách stále více závislé na tom, jak úspěšně se společnosti daří rozvíjet zdravý způsob života, který kompenzuje působení negativních civilizačních faktorů.

Navzdory schválenému Národnímu programu nemá v ČR čtvrtina základních a středních škol a polovina vysokých škol vlastní tělocvičnu a hřiště. Převážná část stávajících zařízení je přitom zastaralá a nevytváří dostatečně motivující prostředí pro sportovní aktivity.

A pouhá čtvrtina žáků a studentů se zapojuje do pravidelné mimoškolní tělesné výchovy a sportu. Tento stav, při současné konkurenci atraktivních nepohybových aktivit (počítačové hry, facebook a jiné sociální sítě, mobily, hrací automaty, virtuální realita, atd.), přispívá k všeobecnému poklesu zájmu mládeže o sport s často vážnými důsledky rostoucí kriminality, drogové závislosti a nárůstu civilizačních chorob. A tedy opětovnému zvyšování nároků na výdaje státního rozpočtu.

Vláda Bohuslava Sobotky by měla provést revizi onoho Národního programu rozvoje sportu pro všechny z roku 2000 a definovat novou dlouhodobou investiční strategii cíleně zaměřenou na vytváření podmínek pro všestranné rozvíjení úrovně zdraví a aktivity české společnosti.

Lidský potenciál je do značné míry multiplikován úrovní tělesné aktivity, zdravotním stavem a společenskou aktivitou. Investice do této oblasti potom multiplikují dlouhodobé přínosy nejen pro hospodářský růst země a příjmy státního rozpočtu, ale též pro zvyšující se kulturní úroveň celého národa.

Likvidace investičních programů typu Dotace na obnovu a rozvoj regionální infrastruktury či Dotace na obnovu a rozvoj regionálního školství, které vlády ČSSD realizovaly do roku 2006, a to v miliardových objemech, ze strany Topolánkovy i Nečasovy vlády a jejich ministra financí Miroslava Kalouska přispěla k utlumování ekonomického růstu v době ekonomické krize, a tím i poklesu HDP, snižování příjmů SR apod. stejně jako utlumování dalších investičních programů např. do dopravní infrastruktury atd., což se kromě jiného projevilo i v neschopnosti čerpání dotací z evropských strukturálních fondů.

Tento sedmiletý investiční výpadek bude muset Sobotkova vláda neprodleně a velmi intenzivně nahradit a neměla by příliš otálet. Jsem dokonce přesvědčen, že radikálně a rychle rostoucí objem investic do zvyšování ekonomického i lidského potenciálu ČR bude pro stav české ekonomiky a pro českou státní kasu v nejbližších letech podstatně důležitější než počet sekretářek na ministerstvu financí.   
     
Michal Kraus

Kouřové clony Kateřiny Valachové

Kouřové clony Kateřiny Valachové

Michal Kraus 

8. září 2018
O lhaní Kateřiny Valachové, kterým se snaží zakrýt své manažerské selhání ve funkci ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, a to zejména v oblasti podpory sportu....

Další potrefená husa zakejhala

Další potrefená husa zakejhala

Michal Kraus 

8. srpna 2018
„Napadnout kdeco, kritizovat za každou cenu, to je poslední dobou jev, který snad podněcuje i enormní horko.

Potrefená husa se ozvala

Potrefená husa se ozvala

Michal Kraus 

2. srpna 2018
Čerstvá kandidátka do Senátu a několikaměsíční členka týmu vládního zmocněnce pro sport Markéta Kabourková mě v článku „Kdo skutečně děsí sportovce….“, v Parlamentních listech zcela nesmyslně, nepravdivě...

Proč se letitý program ČSSD na podporu sportu chystá realizovat ANO

Proč se letitý program ČSSD na podporu sportu chystá realizovat ANO

Michal Kraus 

20. července 2018
Když v roce 1995 založila pod vedením autora článků parta sportovních nadšenců v ČSSD odbornou komisi pro sport, stala se ČSSD jedinou politickou stranou, ve které sportovní komise pracovala.

Kdy se úředníci na MŠMT v úseku podpory sportu  naučí konečně počítat?

Kdy se úředníci na MŠMT v úseku podpory sportu naučí konečně počítat?

Michal Kraus 

16. července 2018
Je to jen pár dní, co jsem v článku „Podivné počty na MŠMT“ upozorňoval na to, jak špatně umí na MŠMT prostou aritmetiku, jedná – li se o vyčíslování dotací na podporu veřejné služby v oblasti sportu a pohybových...

Paranoia Kateřiny Valachové

Paranoia Kateřiny Valachové

Michal Kraus 

13. července 2018
Některým politikům z leknutí se občas stává, zejména, stanou-li se jejich skutky, či rozpor mezi jejich slovy a činy, předmětem kritiky, že podlehnou paranoie, pocitu, že se proti nim ti či oni spikli, aby mu škodili.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%