Svátek má: Emil

Komentáře

Revize směrnice o vysílání pracovníků

Umělé limity a administrativní požadavky překážkou při přirozeném vyrovnávání mzdové úrovně i volném pohybu osob.

Přelom července a srpna je v bruselském unijním společenství vždy předzvěstí počínajícího letního spánku, jenž obvykle potrvá do prvních zářijových dnů. V letošním roce však bude tento spánek obzvláště neklidný.

Kombinace výsledku britského referenda s každodenně se zhoršující bezpečnostní situací v Evropě, podivně se vyvíjejícím vztahem k Turecku a potřebou řešit zásadní rozvojová či další strategická témata a do toho pak zajišťovat, aby se dosavadní unijní systém vlivem silných odstředivých proudů provázených klesající důvěrou v něj zcela nerozpadl, nepředstavují úplně příhodné podmínky pro spánek, který by měl vést k potřebnému odpočinku a nabrání budoucí pozitivní energie.

Reflexe brexitu musí mít nutně dvě složky: způsob a podobu dohody, podle níž nejen Británie z EU vystoupí, ale zejména podle které budou příští britsko-unijní vztahy fungovat; a za druhé: reakci EU na množství racionálních a pádných momentů, které byly Británií zmíněny jako problematické v dosavadním fungování EU (ať už byl důvod jejich poukazování jakýkoliv). EU prostě musí v zájmu své vlastní sebezáchovy na tyto podněty věcně reagovat; jinak si dále podrývá šanci na pokrčování své další holé existence.

A do této nelehké doby se ujímá taktovky rotujícího předsednictví Radě EU Slovensko, donedávna součást našeho společného státu a dodnes nám nejbližší spojenec.

Zaměříme-li se na jednotlivá témata, která nynější horké letní období doprovázejí, je žádoucí zmínit aktuální diskusi o revizi směrnice o vysílání pracovníků. Znalí podotýkají, že pokud existuje nějaký potenciální jednorázový spouštěč další destrukce unijních vztahů, může to být právě toto téma, resp. nezdar při přijetí takové jeho odpovídající podoby, která vykáže co největší přínos pro většinu při eliminaci jejích negativ.

Téma vysílání pracovníků do jiných členských států EU představuje zcela praktický a současně naprosto zásadní a navíc vůbec ne triviální problém; k jeho racionálnímu vyřešení je nutné primárně přistoupit tržně (mzda jako cena práce na příslušném trhu), teprve sekundárně pak ochranářsky.

Z diskuse je žádoucí vyčlenit ideologické koncepty tzv. sociálního dumpingu a vnímat celý problém ve své komplexnosti při eliminaci vnitřních rozporů (pracovník z chudší části EU by měl být při vyslání odměněn mzdou a sociálními výdobytky obvyklými ve vyspělejší části Unie; na straně druhé velká korporace z bohatší části ve svých provozech umístěných v méně rozvinutých oblastech EU nabízí též mzdu výrazně nižší, než ve své mateřské firmě).

Koncept by měl též respektovat fakt, že mzdová konvergence je proces trvající velmi dlouhou dobu a umělé stanovování limitů a administrativních požadavků představuje vážnou překážku nejen k přirozenému vyrovnání mzdové úrovně, ale zvláště pak pro intenzivnější volný pohyb pracovníků v rámci Unie (jenž je doposud s ohledem na celkový objem zaměstnanosti zcela zanedbatelný – menší než 1% celkové zaměstnanosti).

Nadto, poměrně značné rozdíly ve mzdových hladinách existují i uvnitř jednotlivých národních ekonomik, přičemž jejich odstraňování není prováděno administrativně, ale též přirozenou cestou. A konečně, situaci se mzdou je vhodné spojit s celkovou situací na trhu práce. Proč například nedochází v tomto kontextu též k řešení kritické nezaměstnanosti v některých částech EU prostřednictvím mobility pracovní síly do zemí, které naopak čelí zásadnímu nedostatku disponibilní pracovní síly?

Za pozornost stojí i několik dalších událostí, které se pokusíme zmínit v jedné větě:
Jako hlavní vyjednavač pro přípravu a vedení jednání s Británií byl za EU jmenován bývalý místopředseda Evropské komise a bývalý člen francouzského kabinetu Michel Barnier. Evropská komise přistoupila na základě doporučení Evropské rady k neudělení pokut Španělsku a Portugalsku za jejich nelichotivou fiskální situaci a rozhodla se těmto zemím stanovit nové fiskální postupy.

Došlo též k předložení souboru dalších opatření pro urychlení přechodu k nízkouhlíkovým emisím ve všech odvětvích ekonomiky EU v podobě závazných ročních cílů členských států pro emise skleníkových plynů na období 2021–2030 v odvětvích dopravy, stavebnictví, zemědělství, nakládání s odpady, využívání půdy a lesnictví (tedy těch, které nespadají do systému obchodování s emisemi).

Evropská bankovní autorita zveřejnila výsledek stress-testů významných evropských bank; nabízí smíšený obrázek – oproti roku 2011 došlo k výraznému kapitálovému posílení v evropském bankovnictví; na druhé straně proces stabilizace bank ještě není ukončen, když byly identifikovány banky například v Itálii, Irsku, Německu či Rakousku, kde proces bankovní restrukturalizace bude muset ještě pokračovat.

A aby ten letní evropský spánek byl alespoň v českých končinách pokud možno klidný: česká ekonomika, po potvrzení Evropskou radou, patří mezi sedm ekonomik EU, která se nepotýká se závažnými fiskálními a makroekonomickými nerovnováhami; z pohledu výskytu závažných systémových poruch je na tom dokonce nejlépe v celé Unii.

Petr Zahradník

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Aktuální dění v EU: Daňová harmonizace a nezaměstnanost

Petr Zahradník 

25. ledna 2017
Po velmi dlouhé době, přerušené hlubokou ekonomickou krizí, začíná obrátky nabírat téma, které se ve většině dosti zajídá řadě zemí střední a východní Evropy.

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Aktuální dění v EU: Překvapení příjemné a nepříjemné

Petr Zahradník 

16. ledna 2017
Tento týden umožnil neuvěřitelně ilustrativní porovnání dvou naprosto, ale zcela odlišných situací v problému, který nejsme schopni uspokojivě řešit po celou dobu našeho téměř již třináctiletého členství v EU.

Makroekonomická mozaika

Makroekonomická mozaika

Petr Zahradník 

12. ledna 2017
Prosincová hladina spotřebitelských cen dosáhla po téměř čtyřech letech úrovně svého dvouprocentního meziročního růstu. Tím se meziroční inflace oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,5 procentního bodu.

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Míra nezaměstnanosti nejníže za osm let

Petr Zahradník 

10. prosince 2016
Za posledních osm let nebyla míra nezaměstnanosti nikdy nižší, než v letošním listopadu, kdy poklesla pod 5 % na hodnotu 4,9 %.

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Mzda utržená ze řetězu ve zpomalující se ekonomice

Petr Zahradník 

8. prosince 2016
Po loňském, v mnoha ohledech anomálním roce, v němž se na výsledné výtečné hodnotě konečného růstu podílela řada jednorázových faktorů, jež mezitím již zcela či částečně vyvanula, je letošní rok svým způsobem normálnější.

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Ekonomický výhled a priority hospodářské politiky EU

Petr Zahradník 

25. listopadu 2016
Pokud se na události minulého týdne v EU díváme ekonomickýma očima, nemohly sledovat prioritnější událost, než byl výkop dalšího kola Evropského semestru, tentokrát pro rok 2017.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%