Svátek má: Jana

Komentáře

Michal Kraus

ekonom a politik

Zpátky k pramenům…

„Šťastný je ten, kdo má bohatý obsah životní, šťastný je ten, kdo ho vede poctivým úsilím aspoň zčásti uskutečniti své ideály“ řekl v poselství u příležitosti svých 70. narozenin dne 7.března 1920 první československý prezident T. G. Masaryk.


Od té chvíle uplynulo už téměř sto let a přesto je tento citát v dnešní vnitrostátně a hlavně mezinárodně rozbouřené době citátem hodným k zamyšlení. Vůbec by neškodilo, kdyby si naši politici alespoň jednou za rok u příležitosti výročí Masarykových narozenin něco z Masarykových myšlenek připomněli. A to myšlenek nejenom politických, ale především filosofických.

Zejména v dnešních dnech, kdy má téměř každý, kdo zastává nějakou politickou funkci potřebu hodnotit současnou situaci na Ukrajině a přiklání se na tu či onu stranu konfliktu, by nikomu z nich nezaškodilo si alespoň prolistovat Masarykovu trilogii Rusko a Evropa, kterou napsal původně německy před sto lety. V češtině byla vydána v letech 1919-21.

Když nic jiného, zcela určitě by se vyvarovali jednoznačných názorů, odsudků a soudů, které naši politickou scénu do značné míry diskvalifikují v očích jedné a často i obou stran ukrajinsko-ukrajinského i ukrajinsko-ruského konfliktu.

A zejména diplomatům by nezaškodilo připomenout si třeba Masarykovu stať Pozitivní diplomacie z roku 1924, v níž mimo jiné říká: „ Jsou i lidé, kteří nevidí stínu – šťastlivci. Jsou tu však i lidé, kteří vidí stíny, ale přece nepodlehnou pesimismu a jednají důsledně, jako by jich nebylo, jdouce pevně za svým cílem. To jsou lidé pozitivní, kteří věří, že v člověku je také dobro, a podle toho se zařídili.“

A potom pokračuje: „Stará diplomacie vidí všude podvod a zlý úmysl. Diplomacie nová staví především na dobré vůli. Věří, že každý člověk touží po tom, aby svět vyhlížel přátelštěji. Proto mluví otevřeně, staví své požadavky jasně, nepoužívá triků a diskutuje s přítelem i nepřítelem.“

Jako vzor pozitivní demokracie Masaryk doporučuje britského politika Ramsaye Mac Donalda, který v roce 1922 sjednotil britskou Labouristickou stranu a v roce 1923 se stal prvním premiérem Velké Británie pocházejícím z dělnické strany a současně zastával ve vládě i post ministra zahraničí.

Mac Donald si za svou prioritu vytyčil zvrácení škod způsobených Versailleskou smlouvou, která oficiálně ukončila první světovou válku. Smlouva byla v podstatě kompromisem, který neuspokojil nikoho. Plně a výhradně zodpovědné za vypuknutí první světové války bylo označeno smlouvou Německo a byly vůči němu uplatněny neúměrně tvrdé sankce.

Ramsay Mac Donald usiloval o to, aby Francie ustoupila ze svých tvrdých materiálních i teritoriálních požadavků vůči Německu a umožnila mu plnění svých reparací rozložit v čase tak, aby splácení neohrožovalo samotnou existenci Německa. V této souvislosti mimo jiné řekl: „ Jsem přesvědčen, že dobrozdání znalců (o nemožnosti a neschopnosti Německa plnit stanovené sankce) jsou příležitostí k míru, k utišení a k dohodě, příležitostí, které budou zanedbány a zatraceny, pokud se jí evropští státníci nechopí.“

A dále pokračoval: „ Jsem pevně přesvědčen, že toto dobrozdání a naše zkušenost za poslední čtyři roky by měla přesvědčiti jak Francii, tak nás, že společným přátelstvím a jen přátelstvím, spoluprací s Itálií, spoluprací s Belgií, spoluprací s malými národy, poskytnutím Německu skutečné možnosti splniti závazky, skutečné možnosti dáti záruku a dodržeti ji – jen touto otevřenou cestou, touto přátelskou cestou, touto spojeneckou cestou- dojdeme nového míru, štěstí a mezinárodní spolupráce.“

V dalším svém vystoupení v New Yorku řekl: „ Můžeme jednat dvojím způsobem. Můžeme říci Německu – víme, že nedodržíte svých slibů a dříve ještě, než jste ukázali svou faleš, zařídili jsme všecko potřebné k vašemu potrestání. Následek bude, že Německo bude falešné. Utvoříte psychologické ovzduší, které z něho udělá podvodníka.

Je tu ale ještě jiná cesta. Řekněme Německu – přijmeme vaše slovo. Jestliže prohlásíte, že přijmete dobrozdání znalců, uvěříme vám. Neučinili jsme žádných příprav, abychom vás potrestali, nedodržíte-li slovo. Jestliže přes své slavnostní závazky nedostojíte svým povinnostem, pak semkneme se těsněji proti vám než kdykoli jindy, ale teď vám důvěřujeme. Jaký bude psychologický následek? U národů, jako u individuí- vzbudí jejich ctižádostivost.“

Na konci roku 1924 po necelém roce vládního období byla vláda Mac Donalda poražena při hlasování o zákonu o omezení vydávání komunistických deníků a v následně vyhlášených volbách zvítězili konzervativci. Ramsay Mac Donald tak nemohl dokončit svou zahraničně politickou misi a Versailleská smlouva zůstala v platnosti bez úprav sankcí vůči Německu. To v důsledku tvrdosti opatření vedlo v Německu k politickému a ekonomickému šoku, který následně přispěl ke kolapsu Výmarské republiky a v důsledku k převzetí moci Adolfem Hitlerem.         

Naši, ale i evropští diplomaté dnes stojí před podobnou zápletkou, jen s jinými hráči. I dnes létají vzduchem výhružky ekonomických sankcí a tvrdých, silových řešení ve prospěch jedné a neprospěch druhé strany konfliktu. Myslím, že nejen naši diplomaté by měli studovat odkazy, které nám moderní evropské dějiny dávají a poučit se. Dříve než bude pozdě.

Masarykova, resp. Mac Donaldova pozitivní diplomacie je určitě cestou, která si zaslouží býti následována.

Michal Kraus

Kouřové clony Kateřiny Valachové

Kouřové clony Kateřiny Valachové

Michal Kraus 

8. září 2018
O lhaní Kateřiny Valachové, kterým se snaží zakrýt své manažerské selhání ve funkci ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, a to zejména v oblasti podpory sportu....

Další potrefená husa zakejhala

Další potrefená husa zakejhala

Michal Kraus 

8. srpna 2018
„Napadnout kdeco, kritizovat za každou cenu, to je poslední dobou jev, který snad podněcuje i enormní horko.

Potrefená husa se ozvala

Potrefená husa se ozvala

Michal Kraus 

2. srpna 2018
Čerstvá kandidátka do Senátu a několikaměsíční členka týmu vládního zmocněnce pro sport Markéta Kabourková mě v článku „Kdo skutečně děsí sportovce….“, v Parlamentních listech zcela nesmyslně, nepravdivě...

Proč se letitý program ČSSD na podporu sportu chystá realizovat ANO

Proč se letitý program ČSSD na podporu sportu chystá realizovat ANO

Michal Kraus 

20. července 2018
Když v roce 1995 založila pod vedením autora článků parta sportovních nadšenců v ČSSD odbornou komisi pro sport, stala se ČSSD jedinou politickou stranou, ve které sportovní komise pracovala.

Kdy se úředníci na MŠMT v úseku podpory sportu  naučí konečně počítat?

Kdy se úředníci na MŠMT v úseku podpory sportu naučí konečně počítat?

Michal Kraus 

16. července 2018
Je to jen pár dní, co jsem v článku „Podivné počty na MŠMT“ upozorňoval na to, jak špatně umí na MŠMT prostou aritmetiku, jedná – li se o vyčíslování dotací na podporu veřejné služby v oblasti sportu a pohybových...

Paranoia Kateřiny Valachové

Paranoia Kateřiny Valachové

Michal Kraus 

13. července 2018
Některým politikům z leknutí se občas stává, zejména, stanou-li se jejich skutky, či rozpor mezi jejich slovy a činy, předmětem kritiky, že podlehnou paranoie, pocitu, že se proti nim ti či oni spikli, aby mu škodili.

Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%