Svátek má: Ivo

Regiony

Velikost textu:

Na Václavských skalách vznikla zajištěná lezecká cesta

Na Václavských skalách vznikla zajištěná lezecká cesta

Na Václavských skalách v Písku vznikla zajištěná lezecká cesta, tak zvaná ferrata.

Ferrata
3. července 2024 - 07:30

Zájemcům nabídne ferrata dvě cesty, jedna nese název Lucinka, je dlouhá 80 metrů a má obtížnost B, druhá se jmenuje Hadovka, má délku 55 metrů a obtížnost C. Vyleze se po ní na vyhlídku, která je ve výšce zhruba 70 metrů. „Jedná se o první ferratu v Písku a třetí v Jihočeském kraji, věříme proto, že si své příznivce najde,“ řekl místostarosta Josef Soumar a poznamenal, že v Písku je poměrně silná lezecká komunita a její členové Václavské skály běžně zdolávají. Zajištěná cesta by mohla přilákat vyznavače tohoto sportu i z jiných míst.

Ferrata je vybudována díky participativnímu rozpočtu města, kam ji loni přihlásil Martin Altman. Projekt získal dostatečnou podporu a s jeho realizací se začalo letos na jaře. „Je to první projekt z loňského participativního rozpočtu, který je realizovaný, v blízké době budou hotovy další,“ poznamenal místostarosta. „Ferrata je krásným příkladem spolupráce města s občany. Lezecká komunita přišla s nápadem, připravila nezbytné podklady pro to, aby mohla předložit projekt do participativního rozpočtu, získala podporu veřejnosti, a nakonec pomohla i s jeho realizací. Město projekt zafinancovalo a zajistilo vše pro to, aby mohla lezecká cesta vzniknout,“ zmínil Josef Soumar a dodal, že je možné, že by na Václavských skalách mohla přibýt další cesta. „Lezecká komunita má tipy na další místa, kde by mohly vést další cesty. My chceme prověřit, zda by město mohlo s jejich vybudováním pomoci,“ doplnil.

Ferrata se nachází několik set metrů za plovárnou u Václava a lidé se k ní dostanou pouze pěšky po stezce vedoucí po levém břehu řeky. Její vybudování vyšlo na zhruba 600 000 korun a stavěla se za vydatné pomoci členů píseckého lezeckého centra. „Ferrata vznikla díky městu a jeho vydatné podpoře, ale také i díky nadšení lidí a celé komunity kolem lezeckého centra, kteří tu zcela bez nároku na odměnu opracovali spoustu hodin,“ řekl předkladatel projektu Martin Altman.

Práce na vybudování ferraty začaly letos v únoru, kdy se dělaly zdravotní, redukční a stabilizační řezy vybraných dřevin. Skalní stěna, nástupní místo a vrcholová část ferraty byly očištěny od nežádoucích keřů a invazivních dřevin. V březnu byly na základě geologického posouzení terénu a pevnosti skalní stěny odstraněny uvolněné a volné kameny, které by svou nestabilitou mohly ohrozit uživatele ferraty nebo návštěvníky pod skalním útvarem. Potom se mohlo začít s instalací ocelových lan a dalších prvků.
Na ferratu mohou s doprovodem vyrazit už děti od osmi let. 



„Na ferraty může podle mého názoru na rozdíl od klasického lezení téměř každý, není k tomu třeba žádná speciální průprava, trénink či dlouhá instruktáž,“ míní Martin Altman. Je však nezbytné, aby každý, kdo na ferratu vyrazí, měl lezecké vybavení. „To musí být normované a certifikované, používá se tak zvaná ferratová brzda, sedací i prsní úvaz a přilba,“ vyjmenoval Martin Altman nezbytné vybavení. To si lze v Písku zapůjčit v lezeckém centru.

Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, DiS.  tisková mluvčí Městského úřadu Písek.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:měú)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%