Svátek má:
Ivo
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
Občané Písku mohou předkládat projekty do participativního rozpočtu

Občané Písku mohou už po čtvrté předkládat své projekty do participativního rozpočtu města.
Písek
22. dubna 2024 - 07:30
Město Písek vyhlásilo už čtvrtý ročník participativního rozpočtu „Počítáme s vámi“. Občané mohou už od května předkládat návrhy na veřejně prospěšné projekty, které by ve městě chtěli realizovat. Stejně jako v uplynulých letech budou na participativní rozpočet vyčleněny tři miliony korun. Vyhlášení nového ročníku participativního rozpočtu schválila rada města.
„Návrhy projektů mohou obyvatelé Písku předkládat od 1. května do 15. července. O tom, které z nich město zrealizuje v příštím roce, budou opět rozhodovat občané ve dvoukolovém internetovém hlasování. Výsledky budou známy letos v prosinci,“ řekl místostarosta Josef Soumar, který je zároveň koordinátorem participativního rozpočtu.
Hlasování bude opět probíhat na webu www.paropisek.cz, kde budou zveřejněna také pravidla a všechny termíny. Cílem participativního rozpočtu je podporovat aktivitu obyvatel a jejich snahy o zlepšení veřejného prostoru.
„Návrhy, které obyvatelé Písku předložili v minulých ročnících, byly často velmi zajímavé a několik z nich město nakonec realizovalo samo, mimo participativní rozpočet. Nyní se poměrně úspěšně pracuje na realizaci projektů z minulého ročníku, například zajištěná lezecká stěna – ferrata – na Václavských skalách se pomalu dokončuje a vypadá to, že by mohla fungovat už na začátku léta. Vybíráme také dodavatele defibrilátorů, které budou umístěny v centru města, a až bude vhodné počasí, nainstalujeme herní prvky – lanovou dráhu v Semicích a vodní prvek na hřišti u Václava,“ poznamenal místostarosta.
Pravidla participativního rozpočtu město opět trochu upravilo. „Vycházeli jsme ze zkušeností z předchozích ročníků. Jde například o to, aby z participativního rozpočtu mohly být podpořeny jen ty projekty, na které není možné čerpat peníze z jiných městských zdrojů, jako jsou například dotační tituly,“ vysvětlil Josef Soumar.
Nově byla například zavedena také nejnižší částka určená na jeden projekt a pravidlo pro umisťování dětských herních prvků, které mohou být navrhovány jen na stávající dětská hřiště. Stejně jako loni bude možné předkládat jak investiční projekty zaměřené zejména na pořízení hmotného i nehmotného majetku, tak projekty zaměřené na tzv. „měkké“ aktivity, kterými by lidé chtěli vylepšit veřejný život, může se jednat třeba o vzdělávací nebo rozvojové projekty.
„Pro všechny případné předkladatele projektů jsme opět připravili veřejné setkání, na kterém je seznámíme s pravidly výzvy, zodpovíme jejich dotazy, poradíme jim, jak návrh zpracovat, aby prošel posouzením proveditelnosti a měl tak šanci ucházet se o podporu veřejnosti. Zpracovatelé se mohou v případě potřeby obracet i přímo na mě,“ doplnil místostarosta. Kontaktovat jej mohou na e-mailové adrese .zc.kesipum@ramuos.fesoJ
První ročník participativního rozpočtu se v Písku konal v roce 2020, občané do něj přihlásili 28 projektů, z nichž se deset dostalo do finále a devět z nich získalo dostatečnou podporu veřejnosti a město je mohlo realizovat.
Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.
Jihoceskenovinky.cz informovala Petra Měšťanová, tisková mluvčí Městského úřadu Písek.
(jv,jihoceskenovinky.cz foto:arch)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart