Svátek má:
Aneta
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
Před 35 lety byl mezi Českem a Rakouskem přestřižen ostnatý drát

V roce 1989 padla hranice, která na více než čtyři desetiletí rozdělila Evropu na Východ a Západ a ovlivnila životy milionů lidí.
Z akce
20. prosince 2024 - 07:30
Tato historická událost znamenala nejen konec rozdělení Evropy, ale také začátek společného, přeshraničního soužití, jak se na vzpomínkové slavnosti konané 18. prosince v Leopoldschlagu shodli hejtman Horního Rakouska Thomas Stelzer a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Ten při této příležitosti dostal od svého hornorakouského protějšku Betlémské světlo.
„Pád železné opony byl u nás spojen s koncem komunistického režimu. To pro celou Českou republiku znamenalo zlomový moment a konečně začlenění do svobodné části Evropy. Kdo to nezažil, tak si to úplně neumí představit, ale pro lidi, kteří v tom režimu žili, to byla historická událost. Jak padaly železné dráty, které nás oddělovaly od Německa a od Rakouska, stali se z nás přirozeně blízcí sousedé, za kterými můžeme úplně běžně cestovat, komunikovat a spolupracovat s nimi. To jsou všechno věci, které dnes v podstatě řada lidí bere jako naprosto normální a možná už si zdaleka neuvědomujeme, jak svět vypadal. Je dobré si to připomínat, abychom to nemuseli znovu prožít," připomněl jihočeský hejtman Kuba důvod, proč společně s hornorakouským hejtmanem Stelzerem toto významné výročí oslavují symbolicky na mostě spojujícím obě republiky. „Dáváme tak najevo, že k sobě patříme, že jsme schopni spolu komunikovat a potkávat se," uvedl hejtman Kuba a poděkoval za křesťanský symbol, který byl v dobách totality v České republice zakázán. „Ty první svobodné Vánoce byly v roce 1989 pro Českou republiku úžasné v tom, že skutečně se mohly zase začít slavit tak, jak je v západním světě normální. Tedy i se symbolem Betlémského světla, tak, jak ho tu vidíme dnes," uvedl hejtman.
„Před 35 lety jsme společně předznamenali nový začátek, naději a budoucnost. To nás dnes spojuje a vytváří podmínky pro to, abychom společně řešili výzvy naší doby," uvedl hejtman Stelzer a připomněl, že místo, na kterém se setkání obou hejtmanů uskutečnilo, bylo tehdy absolutně mrtvou zónou. „To místo šířilo hrůzu, byly tu ostnaté dráty a lidé nemohli uvěřit tomu, že tato hranice konečně padla. My dnes chceme oslavit hodnotu tohoto historického data," dodal Stelzer.
Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Hana Brožková, Krajský úřad Jihočeského kraje.
Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Hana Brožková, Krajský úřad Jihočeského kraje.
(rp,jihoceskenovinky.cz,foto:Krajský úřad Jihočeského kraje)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart