Svátek má: Aneta

Regiony

Velikost textu:

Před 35 lety byl mezi Českem a Rakouskem přestřižen ostnatý drát

Před 35 lety byl mezi Českem a Rakouskem přestřižen ostnatý drát

V roce 1989 padla hranice, která na více než čtyři desetiletí rozdělila Evropu na Východ a Západ a ovlivnila životy milionů lidí.

Z akce
20. prosince 2024 - 07:30

Tato historická událost znamenala nejen konec rozdělení Evropy, ale také začátek společného, přeshraničního soužití, jak se na vzpomínkové slavnosti konané 18. prosince v Leopoldschlagu shodli hejtman Horního Rakouska Thomas Stelzer a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Ten při této příležitosti dostal od svého hornorakouského protějšku Betlémské světlo.

„Pád železné opony byl u nás spojen s koncem komunistického režimu. To pro celou Českou republiku znamenalo zlomový moment a konečně začlenění do svobodné části Evropy. Kdo to nezažil, tak si to úplně neumí představit, ale pro lidi, kteří v tom režimu žili, to byla historická událost. Jak padaly železné dráty, které nás oddělovaly od Německa a od Rakouska, stali se z nás přirozeně blízcí sousedé, za kterými můžeme úplně běžně cestovat, komunikovat a spolupracovat s nimi. To jsou všechno věci, které dnes v podstatě řada lidí bere jako naprosto normální a možná už si zdaleka neuvědomujeme, jak svět vypadal. Je dobré si to připomínat, abychom to nemuseli znovu prožít," připomněl jihočeský hejtman Kuba důvod, proč společně s hornorakouským hejtmanem Stelzerem toto významné výročí oslavují symbolicky na mostě spojujícím obě republiky. „Dáváme tak najevo, že k sobě patříme, že jsme schopni spolu komunikovat a potkávat se," uvedl hejtman Kuba a poděkoval za křesťanský symbol, který byl v dobách totality v České republice zakázán. „Ty první svobodné Vánoce byly v roce 1989 pro Českou republiku úžasné v tom, že skutečně se mohly zase začít slavit tak, jak je v západním světě normální. Tedy i se symbolem Betlémského světla, tak, jak ho tu vidíme dnes," uvedl hejtman. 


„Před 35 lety jsme společně předznamenali nový začátek, naději a budoucnost. To nás dnes spojuje a vytváří podmínky pro to, abychom společně řešili výzvy naší doby," uvedl hejtman Stelzer a připomněl, že místo, na kterém se setkání obou hejtmanů uskutečnilo, bylo tehdy absolutně mrtvou zónou. „To místo šířilo hrůzu, byly tu ostnaté dráty a lidé nemohli uvěřit tomu, že tato hranice konečně padla. My dnes chceme oslavit hodnotu tohoto historického data," dodal Stelzer.

Jihoceskenovinky.cz informovala Bc. Hana Brožková, Krajský úřad Jihočeského kraje.

(rp,jihoceskenovinky.cz,foto:Krajský úřad Jihočeského kraje)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%