Svátek má: Nataša

Regiony

Velikost textu:

Revitalizace veřejných prostranství K.Weise-Sklářská ve Vimperku

Revitalizace veřejných prostranství K.Weise-Sklářská ve Vimperku

Nové chodníky, trávníky, stromy, keře, lavičky i koše zdobí veřejná prostranství mezi bytovými domy v ulicích Karla Weise a Sklářská.

Ilustrační foto
21. října 2024 - 07:30

Investice za celkem 17,5 milionů korun byla rozdělena do dvou let a je právě u konce. Zajímavostí je oprava a zviditelnění starého kamenného mostu nad původním korytem Volyňky, která tudy v minulosti protékala.

„Poslední proměnou lokalita prošla na přelomu 60. a 70. let, kdy se zde vystavěly panelové domy, a od té doby zde proběhly jen menší úpravy a opravy. Stavba se týkala nejen veřejného prostranství, ale také vodovodu, kanalizace a veřejného osvětlení,“ uvedl místostarosta Zdeněk Kuncl.

Upozornil, že město pro revitalizaci zvolilo sice delší a komplikovanější cestu, která se však z dlouhodobého hlediska vyplatí. Vše začalo územní studií zpracovanou za účasti veřejnosti. Lokalita přímo sousedí s ulicí 1. máje, která v této části prošla výraznou proměnou v letech 2020 a 2021 (a další etapa byla právě nyní dokončena). Zato mezi domy K. Weise místy vedly jenom pěšiny. 

„Cílem bylo území kvalitativně provázat s novou podobou ulice 1. máje a přitom zohlednit místní specifika. Nacházejí se zde totiž historické průmyslové a obytné objekty z 19. století, ale také modernistické panelové domy. Žije zde zhruba 450 obyvatel, kteří již svým pohybem mezi domy vtiskli prostoru určitou strukturu. Přirozeně vzniklé pěšiny jsme nahradili chodníky, z původního koryta Volyňky jsme vyvedli schodiště, úpravou zeleně a novou opěrnou zdí se vytvořil průhled mezi domy na starý most,“ přiblížil autor studie i projektu, místní architekt Karel Harazim.


V srpnu 2020 proběhlo první setkání s obyvateli, kde byli všichni přítomní seznámeni s navrženým postupem a zájmem města, aby byli obyvatelé do plánovaného procesu maximálně zapojeni. Následně byla vypracována anketa a poznatky, náměty a požadavky z ní byly v maximální možné míře promítnuty do samotné studie. Ta byla prezentována občanům v květnu 2021 a opět se sbíraly připomínky. 

Poté byly zahájeny dílčí projekční práce, v roce 2022 byl projekt hotový a v letech 2023 a 2024 tedy proběhly zmiňované stavební práce. „Na uvedeném příkladu je patrné, že ačkoliv samotný proces od začátku (2020) do konce realizace vybraných dílčích částí (2024) trvá o něco déle, tak se vyplácí a je správné dělat takové postupné kroky, do kterých jsou ‚vtaženi‘ obyvatelé města bydlící v dané lokalitě,“ uzavřel místostarosta Kuncl. 

Jihoceskenovinky.cz informoval Milan Brabec, tiskový mluvčí. Měú Vimperk.

(rp,jihoceskenovinky.cz,foto:meuvimperk)





Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%