Svátek má: Žofie

Regiony

Velikost textu:

Temelínská praxe studenty bavila

Temelínská praxe studenty bavila

Jak se kontroluje jaderný reaktor nebo jak se využívají pokročilé metody virtuální reality a 3D tisku v prostředí jaderné elektrárny. Nejen tyto informace se dozvěděla desítka chlapců a jedna dívka ze Střední průmyslové školy strojní a elektro České Budějovice v Jaderné elektrárně Temelín.

Studenti v Temelíně
19. března 2025 - 07:30

V prostředí jihočeské jaderné elektrárny strávili studenti dva týdny. Jde o jeden z programů, pomocí kterých chce ČEZ zajistit dostatek personálu pro budoucí provoz současných bloků nebo třeba malých modulárních reaktorů.

Během dvou týdnů na studenty čekala řada praktických ukázek od odborníků z ČEZ, ŠKODA JS a ČEZ Energoservis. Například se dozvěděli, jak se kontroluje jaderný reaktor nebo jak se využívají pokročilé metody virtuální reality a 3D tisku v prostředí jaderné elektrárny. Vedle toho se seznámili s parní turbínou, bezpečnostními dieselgenerátory nebo vibrační diagnostikou.

„Ve škole máme povinnou praxi, konkrétní firmu si ale můžeme vybrat. V Temelíně jsem si to hodně užíval, nejvíc se mi líbil simulátor, kde trénují operátoři a zaujal mě i způsob jejich přípravy. Pokud bude šance, tak bych rád v elektrárně našel v budoucnu uplatnění,“ uvedl osmnáctiletý Jakub Štifter, student třetího ročníku.

Práci v jihočeské elektrárně bych chtěl najít také jeho spolužák Daniel Dufek. „ČEZ považuju za stabilního zaměstnavatele a navíc v Temelíně mám šanci uplatnit obor, který mě baví a který studuju,“ konstatoval sedmnáctiletý student.

Spokojená z dvoutýdenní praxe odjížděla také Kateřina Kopečková. „Temelín jsem si pro svojí praxi vybrala, abych viděla, jak to tady funguje. A moc se mi tady líbilo, jak prostředí, tak i možnost vyzkoušet některé činnosti, například kontroly svarů.“

ČEZ si od podobných programů slibuje dostatek personálu pro budoucí provoz i rozvojové projekty. Jen letos plánuje do Temelína přijmout přibližně stovku nových lidí. „Procházíme generační obměnou, připravujeme se na minimálně šedesátiletý provoz a před námi jsou další rozvojové projekty. To jsou všechno oblasti, pro které budeme potřebovat kvalifikované lidi. A pro mladé lidi elektrárna představuje příležitost, jak získat stabilní pracovní uplatnění v perspektivním oboru,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.


ČEZ se Střední průmyslovou školou strojní a elektrotechnickou České Budějovice spolupracuje dlouhodobě. V minulosti zde ve spolupráci s Jihočeským krajem vytvořil moderně vybavené učebny a studijní obor cíleně zaměřený na jadernou energetiku. Součástí spolupráce jsou i oborné stáže přímo v prostředí jihočeské jaderné elektrárny. Aktuálně v Jaderné elektrárně Temelín pracuje 1 508 lidí, z toho 202 tvoří ženy.

Jihočeskénovinky.cz informoval Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín, ČEZ, a. s.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:marek sviták)



Nejčtenější

Senát (horní komoru Parlamentu ČR) byste:

Zachovali
transparent.gif transparent.gif
13%
Zrušili
transparent.gif transparent.gif
71%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%