Svátek má:
Zbyšek
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
V Jihočeském kraji onemocnělo vloni lymeskou boreliózou přes 500 osob

Letos nastoupilo po mírné zimě teplejší jarní počasí brzy a s ním i sezona aktivity klíšťat. Onemocnění, která přenášejí klíšťata na člověka, především klíšťová encefalitida a lymeská borelióza, představují každoročně závažný problém pro stovky Jihočechů.
Ilustrační foto
30. března 2024 - 08:41
Jihočeští hygienici evidovali k poslednímu týdnu loňského roku za uplynulou sezonu 518 případů nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy a 81 případů - z hlediska možných zdravotních dopadů závažnější - klíšťové encefalitidy. Proti ní existuje efektivní očkování, které je pro pojištěnce nad 50 let věku zdarma. Optimální období pro očkování je nyní před začátkem hlavní sezony aktivity klíšťat. Hygienici ale již nyní, k 13. kalendářnímu týdnu, evidují 64 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy. Vloni v tomto období to bylo 50 případů.
„Náš kraj je dlouhodobě regionem s jedním z nejvyšších výskytů klíšťové encefalitidy ve střední Evropě. V sezonách ovlivněných koronavirem byl počet nad osm desítek podobně jako vloni, v jiných výskyt překračuje sto dvacet, sto třicet případů. Loňských 81 případů bylo z hlediska dlouhodobých výskytů velmi příznivých. Zato loňských 518 a předloňských 529 potvrzených případů druhého závažného onemocnění, lymeské boreliózy, jen potvrzuje trend posledních let, kdy v kraji stoupá i výskyt tohoto onemocnění s přírodní ohniskovostí. Ještě před deseti lety jsme registrovali dva okresy s významně vyšším výskytem, Jindřichohradecko a Táborsko. V posledních letech vidíme vysoký relativní výskyt i v dalších okresech, především na Českokrumlovsku,“ komentuje dlouhodobá epidemiologická data ředitelka KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D.
Když porovnáme data z posledních let, vedle sezon 2020 (367 případů) a 2021 (270 případů), ovlivněných pandemickými opatřeními, neklesl výskyt lymeské boreliózy v Jihočeském kraji pod čtyři sta: V roce 2018 byl 473 případů, v roce 2019 to bylo 431 případ, předloni 529 a vloni 518 případů.
„Proti lymeské borelióze zatím v našich podmínkách neexistuje očkování. Jedinou obranou je prevence před napadením klíštětem. Infikovaná klíšťata se v posledních letech běžně vyskytují i v městských parcích, zahradách a sídlištní zeleni i v centrech větších měst. K rámci prevence je možné použít repelenty, pomáhá správné oblečení či rozumný způsob pohybu v přírodě. V sezoně doporučujeme se po příchodu převléci, pokud je to možné osprchovat se a pozorně prohlédnout povrch těla. Platí, že čím dříve se podaří klíště objevit a správně odstranit, tím je riziko přenosu infekce nižší. Pro přenos infekční dávky postačí v případě klíšťové encefalitidy několik hodin,“ uvádí ředitelka protiepidemického odboru KHS MUDr. Hana Bendíková.
Podíváme-li se tedy na aktuální data za zkrácený předvelikonoční 13. týden, nahlášeno bylo v kraji 64 potvrzených případů lymeské boreliózy. Nejvíce na Českobudějovicku (26), Táborsku (10) a Jindřichohradecku (14). To potvrzuje trendy posledních let. Dále je aktuálně na Prachaticku 6 potvrzených případů, na Písecku 4 a na Strakonicku a Českokrumlovsku po 2. Hygienici letos v kraji evidují i jeden potvrzený případ klíšťové encefalitidy a to na Českobudějovicku.
Jihočeskénovinky.cz informovala ředitelka KHS Jihočeského kraje doc. MUDr. Kvetoslava Kotrbová, Ph.D..
(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:arch.)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart