Svátek má:
Vladimír
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
V Temelíně se vylíhlo sokolí mládě

Mládě sokola stěhovavého se v nedávno vylíhlo v Jaderné elektrárně Temelín. Sokolí pár jej na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu elektrárny, stometrovém ventilačním komíně.
Sokolí mládě
17. června 2023 - 07:30
Jeho zdravotní stav zkontroloval zkušený ornitolog, který mladého sokola také okroužkoval. Na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje Skupina ČEZ s ornitology už od roku 2011. „Jde o samičku starou něco přes měsíc. Je v dobrém stavu a má se čile k světu,“ konstatoval krátce po kontrole Václav Beran, výzkumný pracovník ALKA Wildlife, o. p. s., jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.
Pod dohledem sokolí mámy ornitolog mládě rovnou také okroužkoval. „Je to bezpečné, kroužky nasazuji podle velikosti nohy. I přes nízký věk sokolům noha už neroste,“ upřesnil Václav Beran.
Hliníkové kroužky sokolím mláďatům nasadil na obě nohy. První se kontroluje při odchytu a značí, že jde o sokola z České republiky. Druhý pak umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu. V budce na stometrovém ventilačním komíně elektrárny Temelín se mláďata zdrží přibližně měsíc a půl. Pak své rodné hnízdo opustí.
„První dva roky bývají sokoli hodně bouřliví, různě se potulují, uletí třeba i stovky kilometrů. Narazit na ně mohou kolegové v podstatě kdekoli v Evropě. Hnízdit začínají kolem třetího roku života,“ vysvětluje Václav Beran.
Sokoli pro elektrárnu nepředstavují žádný problém. Budka je instalována na ochozu ventilačního komína z budovy pomocných provozů, energetici tak pouze využili prostor, který slouží pro případné pochůzky. Temelínskému páru se mládě vylíhlo druhý rok po sobě. Loni pár přivedl na svět tři samičky – Valerii, Evženii a Alexandru. I tentokrát temelínští malé sokolče pojmenovali - Laura.
„Nejsou to jen sokoli. Naše jaderné elektrárny představují relativně klidný, chráněný a čistý prostor, bez postřiků či znečištění, který láká nejen ptáky. Důkazem je i třeba velmi kvalitní med z obou areálů, pěstujeme zde i bylinky,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.
Dalších sokolích přírůstků se temelínští mohou dočkat za rok, protože podle ornitologů sokolí páry na jednom místě zůstávají i patnáct let.
Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. V celé České republice je sledováno cca 120 pravidelně hnízdících párů těchto dravců. „Skupina ČEZ na záchraně vysoce ohroženého sokola stěhovavého spolupracuje s ornitology od roku 2011. Za více než deset let z našich provozů vzlétlo 163 mláďat,“ uvedla Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ.
V rámci provozů Skupiny ČEZ sokolí páry aktuálně hnízdí na deseti místech. Vedle obou jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech jsou to i lokality Tušimice, Ledvice, Trmice, Proboštov, Mělník, Třeboradice u Prahy, Počerady a Dětmarovice.
Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.
Jihočeskénovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín.
(jv,jihočeskénovinky.cz,foto:ete. v.beran)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart