Svátek má:
Ivo
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart
Regiony
Zoologické zahrady pomáhají polákům malým

Moderní zoologické zahrady se nepodílejí jen na záchraně ohrožených exotických druhů zvířat, ale zapojují se aktivně i do pomoci české potažmo evropské přírodě.
Poták malý
7. září 2024 - 07:30
Tato pomoc spočívá zejména v poskytování v zoo odchovaných mladých jedinců pro vypuštění do volné přírody. V rámci tzv. repatriačních projektů dochází k posílení oslabené, příp. obnově vymizelé divoké populace daného druhu. Nejčastěji se jedná o dravce a sovy. V případě Zoo Hluboká také třeba o sysly obecné.
V minulých týdnech byly ve spolupráci se Zoo Hluboká na jihu Čech vypuštěny kriticky ohrožené kachny – 19 mladých poláků malých původem ze Safari Parku Dvůr Králové a Zoo Ostrava.
Polák malý (Aythya nyroca) patřil dříve k nejhojnějším kachnám nejen v České republice, ale i ve velké části Evropy. Od poloviny minulého století se početnost populace začala drasticky snižovat. To souviselo zejména se změnami v krajině – vysušováním mělkých, zarostlých mokřadů. Ty jsou pro hnízdění tohoto druhu zcela stěžejní. Ještě v 70. letech minulého století poláci malí pravidelně hnízdili v Poodří, v jižních Čechách a na jižní Moravě, ale již začátkem tohoto století u nás jako hnízdící druh zcela vymizeli. Naštěstí od té doby dochází k napravování chyb minulosti – obnovují se původní mokřady a zdá se, že i poláci malí na to rychle reagují a opět se pomalu stávají součástí naší hnízdní avifauny. Zatím vzácně, ale doufejme, že tento trend bude pokračovat. Přispět k tomu může i posilování divoké populace vypouštěním jedinců odchovaných v zoologických zahradách.
Děje se tak od roku 2021. Na vypouštění mladých poláků do volné přírody se podílejí hned tři zoologické zahrady – Zoo Hluboká, Zoo Ostrava a Safari Park ve Dvoře Králové. Celkem bylo za tuto dobu vypuštěno 39 kachen na několika lokalitách v jižních Čechách. Poslední repatriace proběhla v polovině srpna letošního roku, kdy bylo vypuštěno 19 jedinců. Aby byl projekt úspěšný, je třeba zvolit vhodnou lokalitu, která zabezpečí ptákům dostatek potravy a následně i vhodné podmínky k rozmnožování. Proto jsou tito jedinci před vypuštěním označeni, aby mohli být sledováni i po vypuštění. U potápivých kachen se osvědčilo označení na zobáku, které je používáno bezmála 20 let i v jiných evropských zemích. Monitoring poláků pak provádějí odborníci z České zemědělské univerzity.
Jihočeskénovinky.cz informoval RNDr. Roman Kössl, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou.
(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:M.Jerhotová)
Nejčtenější
KOMENTÁŘ: Petr Sak
KOMENTÁŘ: Petr Markvart